Işık Akupunktur Tanı ve Tedavi Merkezi - Kayseri
Dr. Hatice Keçeli
Akupunktur ile sigara bıraktırma
Akupunktur ile zayıflama
 

Akupunktur Tedavisinin Uygulanışı ve Etki Mekanizmaları

 

Akupunktur Tedavisinin Uygulanışı ve Etki MekanizmalarıAkupunktur,  insan vücudunun belirli noktalarına çeşitli boyutlarda iğnelerin (altın, gümüş, çelik) batırılıp sonra elle döndürülmesi, elektrik akımı ile uyarılması veya aynı noktaların lazer ışını ile uyarılması ile tedavi etmeyi amaçlayan bir yöntemdir. Akupunktur iğneleri acı vermeyen özel iğnelerdir. Akupunktur tedavisi yan etkisi olmayan etkili bir tedavidir. Farklı hastalıklar için farklı akupunktur stilleri vardır ve akupunktur tedavisi tamamen deneyimli ve uzman doktorlar tarafından yapılması gerekir.

Tedaviler akupunktur iğnelerinin vücudun belirli meridyenler üzerindeki deri noktalarına ve kulağa batırılması, belirli süreler içinde orada bırakılıp gerekirse elektrikle uyarılması - lazer yapılması ile olur. İğnelerin vücutta kalma süreleri elektrik akımının gücü ile zamanı tedavide büyük etkendir. Akupunktur tedavisinde etkili birinci unsur iğne değil batırıldığı noktalar ve bu noktaların uyarılmasıdır.

Akupunktur vücutta denge sistemini tesis eden bir tedavi yöntemidir. Bu sisteme “yin” ve “yang” dengesi denir, sağlıklı kimselerde bu denge yerindedir. Bazı kişilerde bu denge bozulmaya başladıkça vücutta enerji akımının deveranında düzensizlikler başlar. Bu durum vücuttaki tüm organları ve sistemleri etkiler ve hastalık dediğimiz tabloların oluşmasına neden olur.

Akupunktur Tedavisinin Uygulanışı ve Etki MekanizmalarıAkupunktur Tedavisinin Uygulanışı ve Etki MekanizmalarıAkupunktur Tedavisinin Uygulanışı ve Etki MekanizmalarıAkupunktur Tedavisinin Uygulanışı ve Etki MekanizmalarıAkupunktur Tedavisinin Uygulanışı ve Etki Mekanizmaları

Akupunktur Tedavisinin Uygulanışı ve Etki Mekanizmalarıİnsan vücudunda 360’tan fazla akupunktur noktası ve 12 meridyen vardır “chi” denilen hayat enerjisi bu meridyen adı verilen kanallar üzerinde 24 saat dolaşım üzerindedir bu dolaşım sırasında bir engel olursa o meridyenin beslediği dokularda bozukluklar ve hastalıklar ortaya çıkar.

Akupunktur uzmanı tarafından yapılan iyi bir fizik muayeneden  sonra auricular diagnosis (dedektörle kulak muayenesi) yapılarak teşhis konup tedaviye başlanır. Meridyenler üzerindeki akupunktur noktaları uyarılarak tıkanma, blok ortadan kaldırılır; chi’nin düzenli dolaşımı sağlanır. Bu da refleks veya nörokimyasal yolla vücudun kendi kendini iyileştirme gücünü artırır. Akupunktur hastalığın kendisini tedavi etmesi ile birlikte, hastalığın oluşumuna sebep olan alttaki nedenleri de ortadan kaldırır.

 

 

Tedavi Alanları

1. İskelet - kas sistemi, romatizmal hastalıklar
2. Nörolojik hastalıklar
3. Kulak - burun boğaz hastalıkları
4. Solunum sistemi hastalıkları
5. Gastro-intestinal hastalıklar
6. Kalp ve dolaşım sistemi hastalıkları
7. Ürogenital hastalıklar
8. Endokrinolojik hastalıklar
9. Cilt hastalıkları
10. Psikiyatrik hastalıklar
11. Bağışıklık sisteminin kuvvetlendirilmesi
12. Anti-aging
14. Göz hastalıkları
15. Estetik akupunktur


Vücuttaki akupunktur noktaları
Vücuttaki akupunktur noktaları